HORESTA har inviteret to af de førende danske crowdfundingplatforme, Lendino ved direktør & partner Andreas Rex og Flexfunding ved kreditchef Jacob Rasmussen, til at introducere mulighederne for finansiering via crowdfunding i hotel- og restaurationsbranchen.
Crowdfunding er en alternativ mulighed for virksomheder at finde finansiering udenom de traditionelle kanaler. Andreas og Jacob vil begge fortælle om de muligheder deres virksomheder giver for at låne penge. Du får svar på følgende: Hvilke muligheder har man som virksomhed? Hvordan foregår det i praksis? Og hvordan kommer man i gang?
Som afslutning på webinaret, vil advokat Torben Waage fra Kromann Reumert kort opridse, hvad I som virksomhed skal være særlig opmærksomme på, hvis I går med tanker om crowdfunding.
Tilmeld jer webinaret den 26. maj kl. 12.30-13.30 her.

SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Strawberry øgede omsætningen markant i Danmark i 2024
09-07-2025
-
Jensens Bøfhus fordobler underskud og trækker sig fra Sverige
09-07-2025
-
Undersøgelse: Optimisme blandt restauranter trods økonomiske udfordringer
09-07-2025
-
D’Angleterre fastholder millionoverskud trods renoveringer
09-07-2025
-
Brøndums Hotel jagter helårsgæster efter nyt underskud
09-07-2025
-
København oplever stor interesse efter international kåring
09-07-2025
-
Ikonisk politistation i København bliver til hotel
09-07-2025