HORESTA oplever i øjeblikket, at mange virksomheder kan opnå en højere kompensation ved at forbedre ansøgningerne gennem ændrede støttegrundlag og anden periodisering. Samtidig har HORESTA opnået flere politiske sejre, der har forbedret kompensationsmulighederne med tilbagevirkende kraft.

Derfor giver politisk chefkonsulent Kristian Nørgaard et overblik over kompensationssystemet og gode råd til en mere optimal kompensationsansøgning den 11. juni kl. 11.00-12.00 på et webinar.

Tilmeld jer her.

På webinaret vil Lasse Sørensen, COO ved restaurantvirksomheden Sovino Group, også give et indlæg med baggrund i sin viden om og praktiske erfaring fra kompensation for faste omkostninger.

Flammen henter svensk landechef til ekspansion

Kædens svenske væksteventyr er rykket tættere på virkelighed, efter at ny profil er hentet ind til at stå i spidsen for ekspansionen. Flammen oplever samtidig rekordresultater og vil også åbne flere restauranter i Danmark.

Log ind