Hvordan står det til med turismen i hovedstaden – og hvor er den på vej hen?

HORESTA samler de københavnske turismeaktører for at give svaret på et webinar, der er åbent for både medlemmer og ikke-medlemmer.

Udviklingsdirektør Runa Sabroe fra Wonderful Copenhagen vil i dette webinar, bevæbnet med de seneste tal, fortælle om, hvordan det står til med turismen i hovedstaden og vil samtidig præsentere de vigtigste tendenser for fremtidens turisme.

Webinaret finder sted den 11. juni kl. 10.00-11.00. Læs mere og tilmeld jer her.

I webinaret præsenteres også Comeback Copenhagen og de 12 initiativer i den fælles 2021-plan for genopretning af hovedstadens turisme.

I får mulighed for at stille spørgsmål direkte til Runa, om turismes status, fremtidsudsigter og ikke mindst genopretningsplanerne.

I kan læse mere om Comeback Copenhagen her.

Tivoli øger omsætningen efter ny japansk satsning

Tivoli har øget omsætningen med 6 pct. i tredje kvartal, hvor både indtjening og besøgstal er steget. Fremgangen skyldes blandt andet åbningen af det nye japanskinspirerede forlystelsesområde Hikari.

Ny superattraktion i København går ind i næste fase

Planerne om at omdanne Svanemølleværket i København til Danmarks Tekniske Museum tager næste skridt med en arkitektkonkurrence. Museet forventer omkring 383.000 årlige besøgende, og vinderen af konkurrencen skal findes i maj 2027.

Log ind