Danskerne skal nu på Borgerservice og underskrive en erklæring, hvis de er undtaget for coronapas. HORESTA har rettet henvendelse til Sundhedsministeriet for at få afklaring på, hvad der er gældende for turister på besøg i Danmark.

I svaret lyder det:

”Kravet om dokumentation ved undtagelse for coronapas gælder for alle herunder også turister og andre udenlandske statsborgere. De vil således også kunne henvende sig til Borgerservice og få udleveret den gyldige dokumentation på baggrund af en tro- og loveerklæring,” skriver Sundhedsministeriet.

Ministeriet opdaterer løbende informationsmateriale og er opmærksomme på at tydeliggøre, at kravet også gælder for turister, fortæller de til HORESTA. Dette fremgår desuden også på coronasmitte.dk på den side, der er henvendt til turister.

Billund Lufthavn løfter overskuddet markant

Billund Lufthavn forbedrede både omsætning og resultat i 2025 trods et markant fald i passagertallet. Nye indtægtskilder og aftaler med flere flyselskaber bidrog til udviklingen.

VisitDenmark-profil fejrer 40 års jubilæum

VisitDenmarks økonomidirektør Flemming Bruhn markerer den 3. juni sit 40-års jubilæum i dansk turisme. Gennem karrieren har han haft en central rolle i udviklingen af VisitDenmarks internationale indsats og arbejdet med at styrke Danmarks position på en række udenlandske markeder.

Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København

Efter beslutningen om at stoppe nye hoteller i store dele af Indre By diskuterer Københavns politikere nu, hvor fremtidens hotelprojekter skal placeres. Flere partier peger på byudviklingsområder uden for centrum med adgang til metro og S-tog.

Log ind