Missede I første ansøgningsrunde, har jeres virksomhed nu muligheden for igen at høre om Omstillingspuljen og gøre jer klar til anden ansøgningsrunde. På et HORESTA-webinar vil projektleder Signe Ingholt-Gaarde, Erhvervshus Hovedstaden, fortælle mere om Omstillingspuljen og besvare alle jeres spørgsmål.
Omstillingspuljen giver berørte virksomheder mulighed for at søge midler til en bred række af aktiviteter, der kan styrke tilpasningen af deres forretning, herunder omstilling og tilpasning af forretningsmodeller, kompetenceudvikling og køb af udstyr.
Hårdt ramte virksomheder i hele landet kan søge om et tilskud fra omstillingspuljen, men der er særligt fokus på virksomheder indenfor turisme og oplevelsesøkonomi. I den første ansøgningsrunde, var det hovedsageligt restauranter, hoteller, oplevelsesparker og rejsebureauer, der søgte og fik del i puljen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Megaevent: VM trak 60.000 løbere til København
23-09-2026
-
Tivoli gør længere halloweensæson permanent
23-09-2026
-
Ulovlig korttidsudlejning i Aalborg meldt til politiet
23-09-2026
-
Kurhotel Skodsborg vinder international spa-pris igen
23-09-2026
-
Ny hovedejer træder ind i femstjernet hotel i Hornbæk
23-09-2026
-
To bookinggiganter sidder på 85 pct. af OTA-markedet
23-09-2026
-
Rindsholm Kro gør gæsternes minder til en del af værtskabet
23-09-2026
-
Scandic gør donation af overskudsmad landsdækkende
23-09-2026