Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse efterlyser ansøgninger fra turismeaktører, som har ideer til projekter, der kan være med at genstarte erhvervet.
Bestyrelsen er klar med en bevilling på 50 millioner kroner, hvoraf de 40 alene søges af tværkommunale destinationsselskaber. 10 mio. kr. kan søges af andre turismefremmeaktører til lokale og tværgående projekter, herunder til destinationsudvikling i ø-kommuner.
Blandt de kriterier, som Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse lægger vægt på er, at ansøger demonstrerer og sandsynliggør, at projektet tager udgangspunkt i virksomhedernes behov og understøtter virksomhedernes tilpasning til situationen efter COVID-19-pandemien, så de hårdest ramte områder prioriteres.
Der lægges blandt andet også vægt på grønne og bæredygtige projekter.
Puljen kan søges senest den 29. januar 2021 kl. 12.00. Du kan læse mere her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Byudviklingschef: Der er plads til luksuriøse hoteller i Esbjerg
02-06-2023
-
Ny film fortæller historien om dengang Michelinrestaurant flyttede til Grønland
02-06-2023
-
Alternativet: Vi har ikke stemt for at sløjfe udeservering
02-06-2023
-
Midt- og Vestjylland mangler sæsonarbejdere
02-06-2023
-
Dyrehavsbakken mangler 300-400 medarbejdere til højsæsonen
02-06-2023
-
Alkoholbevilling kan vakle under natklub efter narko-afsløringer
02-06-2023