Først lukkede svenskerne grænsen til Danmark lige op til jul, og sidenhen er det igen blevet muligt at køre via Øresundsbroen til færgen fra Ystad, hvis man skal til Bornholm. Men med kort varsel har svenskerne indført et krav om, at danskere skal have en negativ covidtest, der maks. må være 48 timer gammel, hvis de ønsker at rejse ad denne vej.

HORESTAs politiske chefkonsulent Kristian Nørgaard fortæller, at virksomhederne i det bornholmske turisme- og oplevelseserhverv mærker konsekvenserne af forvirringen med det samme. For gæsterne afbestiller og stopper bookingerne, når usikkerheden bliver for stor eller besværet for overvældende.

”Rønne-Ystad er en livsnerve for hele Bornholm, og desværre er sejlturen fra Køge ikke et alternativ, som kan dække det tabte, da kapaciteten simpelthen ikke er tilstrækkelig. Derfor er det gift for bornholmsk turisme hver gang, der sås tvivl om mulighederne for at tage over Sverige. Vi kalder på en permanent aftale med svenskerne, der smidiggør denne transportkorridor,” fortæller Kristian Nørgaard, og tilføjer:

”Bornholm er dybt afhængig af turismen. Og betydningen bliver kun større, når foråret, påsken og forsommeren hver dag kommer tættere på. Der er brug for vished om transportmulighederne til Bornholm nu” siger Kristian Nørgaard.

HORESTA har sammen med Destination Bornholm rettet henvendelse til transportminister Benny Engelbrecht og udenrigsminister Jeppe Kofoed med ovenstående budskab.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Log ind