HORESTA foreslår nu, at der laves en Dansk turismes natur- og klimafond, som et led i den kommende strategi for bæredygtig vækst i dansk turisme. Fonden skal bidrage til at nedbringe CO2-udledning, fremme tilgængelig dansk natur og øge biodiversiteten i Danmark.
Miljøchef i HORESTA, Mikal Holt Jensen, fortæller:
”Vi foreslår, at virksomhedernes solgte CO2-kompensation bruges her i landet, og at midlerne matches af staten. Fonden skal efterfølgende kunne støtte for eksempel investering i udvikling og innovation i turismeerhvervet, nedbringelse af CO2-udledning eller fremme mere tilgængelig natur i Danmark,” siger han.
HORESTA mener, at fonden kan medvirke til organisationens ambition om at gøre Danmark til den mest bæredygtige destination i verden. Og bidrage til at Danmark erobrer førstepladsen på indekset for verdensmål (the SDG-index), hvor vi lige nu indtager en andenplads efter Sverige.
Se alle HORESTAs 11 forslag til udarbejdelsen af den nye nationale strategi for bæredygtig vækst i turismen til højre på siden.
Download idékataloget her.
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Taco Bell åbner sin første restaurant i Danmark
09-10-2026
-
Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen
09-10-2026
-
Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift
09-10-2026
-
Aarhus frygter at miste krydstogtgæster med ny afgift
09-10-2026
-
HORESTA roser droppet turistskat men advarer om ny afgift
09-10-2026
-
Core Hospitality ansætter ny salgschef med regionalt ansvar
09-10-2026
-
Go Hotels overtager hotel på NORDø i København
09-10-2026