HORESTA foreslår nu, at der laves en Dansk turismes natur- og klimafond, som et led i den kommende strategi for bæredygtig vækst i dansk turisme. Fonden skal bidrage til at nedbringe CO2-udledning, fremme tilgængelig dansk natur og øge biodiversiteten i Danmark.

Miljøchef i HORESTA, Mikal Holt Jensen, fortæller:

”Vi foreslår, at virksomhedernes solgte CO2-kompensation bruges her i landet, og at midlerne matches af staten. Fonden skal efterfølgende kunne støtte for eksempel investering i udvikling og innovation i turismeerhvervet, nedbringelse af CO2-udledning eller fremme mere tilgængelig natur i Danmark,” siger han.

HORESTA mener, at fonden kan medvirke til organisationens ambition om at gøre Danmark til den mest bæredygtige destination i verden. Og bidrage til at Danmark erobrer førstepladsen på indekset for verdensmål (the SDG-index), hvor vi lige nu indtager en andenplads efter Sverige.

Se alle HORESTAs 11 forslag til udarbejdelsen af den nye nationale strategi for bæredygtig vækst i turismen til højre på siden.

HORESTA: Turismens glas er trekvart fyldt

Danskernes opbakning til turismen er faldet fra 78 pct. i 2023 til 74 pct. i 2024. HORESTA ser det som en udfordring, men understreger, at tre ud af fire fortsat er positive.

Log ind