Det er oplagt at kopiere håndværkerfradraget og lave et oplevelsesfradrag. Det mener HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch, der mandag var på TV2 News. Hun mener, at modellen var med til at genstarte byggeriet oven på finanskrisen, og det er sådanne initiativer, som turisme- og oplevelseserhvervet higer efter for at rejse sig efter corona-pandemi.
”Der er brug for genstartsinitiativer! Mere end en sommerpakke. Tiltag der gavner både ferieturismen og erhvervsturismen. Tiltag der gavner mere end i sommerferien - de 46 øvrige uger af året. Der er stadig virksomheder, der er tvangslukkede, og mange som kæmper for at komme på fode igen,” siger Kirsten Munch.
Hun tilføjer, at der er brug for en hvilken som helst hjælpende hånd. Der er brug for en fortsat kompensation, og der er brug for at komme fri af lånene til det offentlige.
Genstarten i erhvervet kan også hjælpes på vej af nedsat moms, mener Kirsten Munch:
”Vi kan motivere forbrugerne ved at gøre produktet billigere. Vi står i en hård konkurrence med de lande i Europa, der har nedsat moms og afgifter på oplevelser. Men det kan også være lige som med sommerpakken at skubbe aktiviteter i gang, og der skal man bare huske på, at dansk turisme er mere end ferieturisme. Det er også erhvervsturisme. Og det er meget mere end de seks uger, som sommerferien varer. Vi har brug for flere genstartsinitiativer,” siger HORESTAs politiske direktør.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA-analyse: Hotelbyggeriet boomer i Aarhus
13-10-2026
-
Scandic Webers får nye ejere og skal renoveres
13-10-2026
-
HORESTA roser droppet turistskat
13-10-2026
-
Hotellerne sætter rekord trods fald i overnatninger
13-10-2026
-
Airbnb vokser kraftigt og møder kritik fra HORESTA
13-10-2026
-
Politikere vil tillade mere privat korttidsudlejning
13-10-2026
-
Restaurant Møntergade går ind på frokostmarkedet
13-10-2026
-
Restaurantkæde med Oprah Winfrey søger konkursbeskyttelse
13-10-2026