Kompensationsordningerne blev forlænget til den 30. juni i forbindelse med regeringens genåbningsplan i slutningen af marts. Efter trepartsforhandlinger gælder det også lønkompensationen og der er nu åbnet for, at virksomheder kan søge frem til den 30. juni
”Vi efterspurgte en langsom udfasning i forbindelse med genåbningen af samfundet, og det har vi fået. Med både forlængelse af ordningen om kompensation til faste omkostninger og lønkompensation har virksomhederne muligheden for at genskabe deres forretning, mens de over tid træder ud af kompensationsordningerne,” fortæller Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA. Han understreger dog samtidig, at der vil være virksomheder, der efter den 30. juni forsat vil have behov for kompensation og at det ønske står højt på HORESTAs dagsorden.
Regeringen og partierne bag genåbningsaftalen aftalte desuden at nedsætte en økonomisk ekspertgruppe, som skal komme med anbefalinger til, hvordan hjælpepakkerne kan udfases fra den 1. juli 2021 og frem. Regeringen og arbejdsmarkedets parter er enige om at drøfte udfasningen af lønkompensationsordningen, når regeringens ekspertgruppe er kommet med sine anbefalinger senere på foråret.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rox Resort får sur smiley og bøde
19-05-2026
-
Liberal Alliance vil hæve grænsen for korttidsudlejning i København
19-05-2026
-
Henrik Olesen stopper efter 22 år i spidsen for Tivoli Friheden
19-05-2026
-
HORESTA i TV2 Kosmopol: Hotelovernatninger slog rekord i marts
19-05-2026
-
AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus
19-05-2026
-
Bühlmann Hotels samler boutique-hoteller
19-05-2026
-
BWH Hotels ansætter ny CEO i Norden
19-05-2026
-
Michelin lancerer nyt koncept ved sommerens kåringer
19-05-2026
-
Dansk turisme sætter rekord i første kvartal
19-05-2026