Hotellerne kæmper med kaoshåndtering på ottende måned, og der er ikke meget, der tyder på, at fjerde kvartal bliver anderledes.
I en ny HORESTA-undersøgelse fortæller de københavnske hoteller, at de blot har 13 pct. af det normale antal bookede overnatninger til fjerde kvartal på nuværende tidspunkt. Hos hotellerne uden for København er det marginalt bedre. Her er 15 pct. af det normale antal bookinger på ”bogen”.
”Virksomhederne kan ikke blive ved med at køre med store udgifter og meget lille omsætning. Dette mønster vil resultere i flere fyringer og konkurser, når virksomhederne kigger ind i en lang periode med meget lav belægning. Og det understreget behovet for hjælp,” siger Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA.
Konkurserne i erhvervet er ikke eksploderet endnu, men Kristian Nørgaard fremhæver, at mange hoteller inden for få måneder skal betale moms, skatter og arbejdsmarkedsbidrag, efter at betalingsfristerne i foråret blev udskudt. Og den seneste omgang restriktionsstramninger har fjernet mange virksomheders forhåbninger til ”julesalget” grundet grænselukninger, forlængelse af kl. 22-reglen og det sænkede forsamlingsforbud.
HORESTA vurderer, at mellem 5.000 og 6.000 stillinger i hotelerhvervet er forsvundet siden foråret.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Krogs Fiskerestaurant bygger videre på over 100 års historie
03-09-2026
-
HORESTA glæder sig over momsafklaring for takeaway: Nu skal restauranterne med
03-09-2026
-
HORESTA: Markant reduktion af udeserveringsgebyret er en stor sejr for København
03-09-2026
-
Sidste frist: Tilmeld dig det kollektive søgsmål mod Booking.com
03-09-2026
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Restauranter risikerer at stå uden for lavere moms
03-09-2026
-
Vedtaget: Lavere gebyr for udeservering i København
03-09-2026
-
Optimeet-messen satser mere internationalt i 2027
03-09-2026
-
Københavns Lufthavn sætter ny sommerrekord
03-09-2026
-
Fyn får bedste turismehalvår i flere år
03-09-2026
-
Destination Limfjorden skal finde ny direktør
03-09-2026