Du kan følge høringen i Erhvervsudvalget her.
Krisen i hotel- og restauranterhvervet skal allerede gøres op i et tocifret milliardbeløb, og for mange virksomheder er der ikke lys at skimte for enden af tunnelen.
Onsdag kl. 9.00 er en række af turisme- og oplevelseserhvervets organisationer inviteret til åben høring hos Folketingets Erhvervsudvalg, og HORESTA vil være repræsenteret ved Allan L. Agerholm, direktør i BC Hospitality Group. Her vil han give sit syn på den nuværende situation og lægge vægt på, at der både er brug for her & nu-hjælp, restriktioner med mening og en genstart, der rækker frem.
HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch, kvitterer for invitationen fra Folketingets Erhvervsudvalg, og hun understreger behovet for politisk fokus på det hårdt ramte erhverv stadig er stort.
”Der er ingen tegn på bedring – og mange af HORESTAs medlemmer fortæller, at de må tilpasse bemandingen yderligere. Hjælpepakkerne har ikke udbetalt en krone siden juli. En hjælp, der er af afgørende betydning for virksomhedernes overlevelse. Det kan ikke blive meget mere kritisk, og mange overvejer midlertidigt at lukke af forretningen, da omsætningen på ingen måde kan dække virksomhedens udgifter,” siger Kirsten Munch.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Christian Wellendorf vinder guld til Bocuse d’Or Europe 2026
17-03-2026
-
Topprofileret dommerpanel er klar til Årets Tjener 2026
17-03-2026
-
København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning
17-03-2026
-
Få styr på persondata: Lexoforms holder workshops om behandling af persondata
17-03-2026
PRESSEKLIP
-
Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or
17-03-2026
-
Folketingsvalget sætter gastroturisme-plan på pause
17-03-2026
-
Sunset Boulevard skærer markant ned på emballage
17-03-2026
-
Flammen fastholder strategi og vil vokse i Danmark
17-03-2026
-
København åbner for flere hotelprojekter
17-03-2026
-
Mødemessen Optimeet satte deltagerrekord
17-03-2026
-
Dalby Hotel på Sydsjælland lukker efter 20 år
17-03-2026