I de næste fire uger må de nordjyske spisesteder se sig tvangslukkede, og undtagelser til forsamlingsforbuddet fjernes. Det er blandt de skærpede restriktioner, som regeringen har vedtaget. 
I weekenden faldt der så en aftale på plads om kompensation, og HORESTA-medlemmer kan få svar på deres spørgsmål ved et webinar tirsdag kl. 13.00-14.00.
Her vil HORESTAs eksperter give svar på, hvad det betyder for jeres virksomhed, når lønkompensationen genindføres og det bliver muligt at søge støtte på enkelte filialer af for eksempel kæder.

Erhvervsturismen rummer et stort vækstpotentiale

De seneste to årtier har budt på markante forandringer i dansk turisme. Mens ferieovernatninger er steget eksplosivt, har væksten i overnatninger fra forretningsrejsende været langt mere beskeden. Det efterlader et stort uudnyttet potentiale for erhvervsturismen, som er værdifuld for branchen, mener HORESTA.

Log ind