Regeringens varslede ’helikopter-penge’ har til formål at sætte gang i forbruget og bidrage til at redde danske arbejdspladser. I HORESTA frygter man dog, at danskerne sætter pengene på bankbogen og sparer sammen til udlandsrejser, når det igen er muligt.
HORESTA har derfor forslået, at en udbetaling af de indefrosne feriepenge kobles med HORESTAs forslag om et oplevelsesfradrag samt nedsættelse af momsen, således at pengene er medvirkende til at bevare de hårdest ramte virksomheder og de hundredtusindvis af arbejdspladser i hotel, restaurant og restauranterhvervet samt de mange afledte erhverv.
”Store dele af turisme- og oplevelseserhvervet har tæt på ingen udenlandske gæster lige nu, ligesom det danske forbrug på overnatning og bespisning mv. er markant lavere end sidste år. Derfor bør vi gøre alt for at stimulere efterspørgslen fra danskerne. Vælger man fra politisk side alene at give danskerne en check i hånden uden tiltag som motiverer forbruget i specifikke sektorer, frygter vi, at pengene ikke vil komme ud og leve i turisterhvervet, og så er vi lige vidt. Derfor mener vi, at en kobling med bl.a. oplevelsesfradraget er fuldstændig oplagt,” siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA.
Hun tilføjer, at regeringen også bør genoverveje den meget forsigtige grænseåbning, som har ramt erhvervet hårdt. Med den nuværende åbning til blot Tyskland, Norge og Island og ikke mindst kravet om minimum seks bookede overnatninger udenfor hovedstaden, mener 79 pct. af Københavns hoteller, at grænseåbningen har lille eller ingen betydning. I provinsen er det næsten halvdelen af hotellerne, der mener, at grænseåbningens påvirkning af virksomhedens efterspørgsel er fraværende eller lille. Også restauranter og attraktioner er hårdt ramt af beslutningen.
”EU-landenes rejserestriktioner skal efter den 1. juli være baseret på objektive sundhedskriterier og overholde proportionalitetsprincippet. Det bør og skal føre til, at også Danmark skal åbne grænserne og opgive de ulogiske krav om, at turister skal booke mindst seks overnatninger uden for hovedstaden for at komme til Danmark. De nuværende grænserestriktioner koster Danmark tusindvis af arbejdspladser - ikke alene i turisterhvervet, men også de mange afledte erhverv, som lever af turisme og virker helt ude af proportioner i forhold til konsekvenserne,” siger Katia K. Østergaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA til TV2 Kosmopol: Turismen sætter gang i beskæftigelsen
01-07-2025
-
Når hedebølgen rammer…
01-07-2025
PRESSEKLIP
-
Tilmeldingen til Danish Travel Awards 2025 er åbnet
01-07-2025
-
Bakken klar med ny administrerende direktør
01-07-2025
-
Hotel Koldingfjord udvider
01-07-2025
-
Brøndums Hotel solgt til dansk hotelkoncern
01-07-2025
-
Legoland får rekordhøj omsætning
01-07-2025
-
Britisk medie har kåret de 10 smukkeste byer i Danmark
01-07-2025
-
Rox Resort har fundet sit personale
01-07-2025