Turisme- og oplevelseserhvervet er under et ekstremt økonomisk pres og ser derfor frem til, at regeringen i denne uge lancerer en sommerpakke, der skal sætte gang i forbruget.

Det sagde HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard, i morges i forbindelse med, at TV2/Business satte fokus på det kommende udspil ved blandt andet at besøge en række turistvirksomheder, der er hårdt presset af coronakrisen.

Katia K. Østergaard gjorde opmærksom på, at de danske hoteller har fået fjernet 75 procent af deres forretningsgrundlag på grund blandt andet forsamlingsforbuddet og den meget begrænsede grænseåbning.

Derfor er der hårdt brug for akut hjælp til erhvervet. Både hvad angår initiativer, som skal sætte gang i forbruget, og en forlængelse af de eksisterende hjælpepakker, sagde Katia K. Østergaard.

Hun nævnte blandt andet HORESTAs forslag om et oplevelsesfradrag og en nedsættelse af momsen som nogle af de mest oplagte greb, når forbruget i turisme- og oplevelseserhvervet skal stimuleres.

Tivoli øger omsætningen efter ny japansk satsning

Tivoli har øget omsætningen med 6 pct. i tredje kvartal, hvor både indtjening og besøgstal er steget. Fremgangen skyldes blandt andet åbningen af det nye japanskinspirerede forlystelsesområde Hikari.

Ny superattraktion i København går ind i næste fase

Planerne om at omdanne Svanemølleværket i København til Danmarks Tekniske Museum tager næste skridt med en arkitektkonkurrence. Museet forventer omkring 383.000 årlige besøgende, og vinderen af konkurrencen skal findes i maj 2027.

Log ind