Turisme- og oplevelseserhvervet er under et ekstremt økonomisk pres og ser derfor frem til, at regeringen i denne uge lancerer en sommerpakke, der skal sætte gang i forbruget.
Det sagde HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard, i morges i forbindelse med, at TV2/Business satte fokus på det kommende udspil ved blandt andet at besøge en række turistvirksomheder, der er hårdt presset af coronakrisen.
Katia K. Østergaard gjorde opmærksom på, at de danske hoteller har fået fjernet 75 procent af deres forretningsgrundlag på grund blandt andet forsamlingsforbuddet og den meget begrænsede grænseåbning.
Derfor er der hårdt brug for akut hjælp til erhvervet. Både hvad angår initiativer, som skal sætte gang i forbruget, og en forlængelse af de eksisterende hjælpepakker, sagde Katia K. Østergaard.
Hun nævnte blandt andet HORESTAs forslag om et oplevelsesfradrag og en nedsættelse af momsen som nogle af de mest oplagte greb, når forbruget i turisme- og oplevelseserhvervet skal stimuleres.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026