Preben Hansens Legat yder økonomisk støtte til medarbejdere, der har været eller er ansat i hotel- og restaurationsbranchen, og som er uarbejdsdygtige på grund af alder, invaliditet eller sygdom. Sygdomstilstanden behøver ikke at være varig.
Støtten gives i form af legater, som tildeles efter ansøgning. For at komme i betragtning skal ansøgerne have arbejdet det samme sted i branchen i en længere årrække.
Tidligere var kravet, at ansøgere, for at komme i betragtning, skulle dokumentere 10 års ansættelse hos samme arbejdsgiver. Dette krav er nu lempet, så endnu flere kan ansøge om økonomisk støtte.
Fra årsskiftet kræver det 10 års sammenlagt ansættelse i branchen, heraf 5 år hos samme arbejdsgiver for at kvalificere sig til økonomisk støtte. Legatportionerne, som kan søges årligt, udgør for tiden 25.000 kr.
Yderligere oplysninger og ansøgningsskema på www.prebenhansenslegat.dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
To nye profiler i HORESTA Arbejdsgivers bestyrelse
29-05-2026
-
Nimb kåret som årets hotel i Danmark
29-05-2026
-
Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat
29-05-2026
-
Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering
29-05-2026
-
Varde satser stort på kunst og turisme
29-05-2026
-
Søvnturisme vinder frem blandt danskerne
29-05-2026