Sundhedsstyrelsen finder det ikke nødvendigt for nuværende at tage særlige forholdsregler over for personer, der har rejst i de påvirkede områder med den meget omtalte coronavirus.
Styrelsen skriver, at de fleste rejsende, der har opholdt sig Kina og i de områder, hvor der er konstateret smitte med 2019-nCoV, har meget lille risiko for at have været udsat for smitte og dermed for at smitte andre.
Her er en række generelle forholdsregler man som virksomhed, kan kommunikere til medarbejderne og selv være opmærksom på, hvis man for eksempel skal rejse til ramte områder:
- At vaske hænder hyppigt og grundigt med sæbe og vand. Brug evt. håndsprit.
- At sikre god fødevarehygiejne
- At undgå tæt kontakt med syge personer med symptomer fra luftvejene (hoste og opspyt)
HORESTA vil selvfølgelig holde jer opdaterede på udvikling i sagen, og medlemmer er velkommen til at skrive til HORESTAs fødevarechef, Tine Skriver, på [email protected].
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Uventet millionarv overrasker sjællandsk museum
30-10-2026
-
Silkeborg hæver loftet for Airbnb-udlejning
30-10-2026
-
Tysk investor vil bygge hotel til 150 mio. kr. på Rømø
30-10-2026
-
Internationalt: Tre norske turistmål indfører ny turismeskat
30-10-2026
-
To hotelprojekter undtages fra hotelstop i København
30-10-2026
-
Skatteminister vil undersøge afgifter på autocampere
30-10-2026
-
Mere beskyttet natur kan bidrage med milliarder til turismen
30-10-2026