Restauranter, barer, caféer og lignende serveringssteder må, som det også var tilfældet ved forårets nedlukning, gerne holde åbent for afhentning af take-away. Det står klart efter regeringen onsdag aften meldte nye restriktioner ud for blandt andet stormagasiner, frisører m.fl.
HORESTA har allerede fået mange spørgsmål om emnet, fortæller Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA, som uddyber, at serveringssteder i indkøbscentre stadig har mulighed for at holde åbent:
”Restauranter må gerne sælge takeaway i storcentre, som vi også så i foråret. Det er dog ikke tilladt at have siddende gæster,” siger Kirsten Munch Andersen.
I bekendtgørelse står der således, at indkøbscentre og stormagasiner m.m. må holde åbent for offentligheden i det omfang, det er nødvendigt for at give adgang til serveringssteder, der ønsker at sælge takeaway.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026