Restauranter, barer, caféer og lignende serveringssteder må, som det også var tilfældet ved forårets nedlukning, gerne holde åbent for afhentning af take-away. Det står klart efter regeringen onsdag aften meldte nye restriktioner ud for blandt andet stormagasiner, frisører m.fl.
HORESTA har allerede fået mange spørgsmål om emnet, fortæller Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA, som uddyber, at serveringssteder i indkøbscentre stadig har mulighed for at holde åbent:
”Restauranter må gerne sælge takeaway i storcentre, som vi også så i foråret. Det er dog ikke tilladt at have siddende gæster,” siger Kirsten Munch Andersen.
I bekendtgørelse står der således, at indkøbscentre og stormagasiner m.m. må holde åbent for offentligheden i det omfang, det er nødvendigt for at give adgang til serveringssteder, der ønsker at sælge takeaway.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA om udeservering: Det er jo ikke ren Sunny Beach
06-06-2023
-
Dansk turismes topchef takker af: Vil bruge mere tid med familien (
06-06-2023
-
Ny ejer vil gøre hotel moderne og digitalt
06-06-2023
-
Eksplosiv vækst i udenlandsrejsende i Aarhus Airport
06-06-2023
-
Bliv restauratør for en dag under madfestivalen
06-06-2023
-
Fuldt fokus på mere overnatning: Vestkysten vil kopiere succes fra København
06-06-2023