Restauranter, barer, caféer og lignende serveringssteder må, som det også var tilfældet ved forårets nedlukning, gerne holde åbent for afhentning af take-away. Det står klart efter regeringen onsdag aften meldte nye restriktioner ud for blandt andet stormagasiner, frisører m.fl.
HORESTA har allerede fået mange spørgsmål om emnet, fortæller Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA, som uddyber, at serveringssteder i indkøbscentre stadig har mulighed for at holde åbent:
”Restauranter må gerne sælge takeaway i storcentre, som vi også så i foråret. Det er dog ikke tilladt at have siddende gæster,” siger Kirsten Munch Andersen.
I bekendtgørelse står der således, at indkøbscentre og stormagasiner m.m. må holde åbent for offentligheden i det omfang, det er nødvendigt for at give adgang til serveringssteder, der ønsker at sælge takeaway.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA
26-06-2026
-
Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere
26-06-2026
PRESSEKLIP
-
Cofoco sætter ny overskudsrekord
26-06-2026
-
Ny Scandic-kæde udvider til endnu et nordisk marked
26-06-2026
-
Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport
26-06-2026
-
Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion
26-06-2026
-
De Konservative vil styrke turismens rammevilkår
26-06-2026
-
Ny ledelse sætter kursen på Hotel Pejsegården
26-06-2026
-
Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere
26-06-2026
-
Internationalt: Hotel Hans Egede i Nuuk løfter resultatet markant
26-06-2026