Missede I første ansøgningsrunde, har jeres virksomhed nu muligheden for igen at høre om Omstillingspuljen og gøre jer klar til anden ansøgningsrunde. På et HORESTA-webinar vil projektleder Signe Ingholt-Gaarde, Erhvervshus Hovedstaden, fortælle mere om Omstillingspuljen og besvare alle jeres spørgsmål.
Webinaret finder sted den 12. januar og er kun for HORESTA-medlemmer. Læs mere og tilmeld jer her.
Omstillingspuljen giver berørte virksomheder mulighed for at søge midler til en bred række af aktiviteter, der kan styrke tilpasningen af deres forretning, herunder omstilling og tilpasning af forretningsmodeller, kompetenceudvikling og køb af udstyr.
Hårdt ramte virksomheder i hele landet kan søge om et tilskud fra omstillingspuljen, men der er særligt fokus på virksomheder indenfor turisme og oplevelsesøkonomi. I den første ansøgningsrunde, var det hovedsageligt restauranter, hoteller, oplevelsesparker og rejsebureauer, der søgte og fik del i puljen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA-bestyrelsesmedlem: Social ansvarlighed giver en fælles mission
09-06-2023
-
Kommune forlænger turismeaftale med Wonderful Copenhagen
09-06-2023
-
Hard Rock Cafe får ny direktør i Danmark
09-06-2023
-
Går efter store internationale konferencer
09-06-2023
-
Sunset Boulevard vil plante mikroskove i byerne
09-06-2023
-
Ny app skal formidle Københavns historie til turister
09-06-2023