Takeaway er en vigtig mulighed for mange spisesteder for at skabe omsætning i denne tid, hvor spisesalene flere steder i landet er tvangslukkede. Derfor glæder det HORESTA, at organisationen i sidste ende fik presset igennem, at muligheden for takeaway ikke skulle stå i vejen for de forretninger, der også har brug for at anvende lønkompensationsordningen.
Til TV-Avisen søndag morgen fortalte HORESTAs chef for turisme og oplevelsesøkonomi, Annette Hyldebrandt, hvordan mange virksomheder kan gøre brug af erfaringerne fra foråret med mad ud af huset.
”Restauranterhvervet er karakteriseret ved ildsjæle, og de ved intet værre end at sidde derhjemme. Takeaway er en mulighed for det til at få omsætning på kontoen efter ti måneder i dyb krise,” sige hun.
Hun tilføjer, at der stadig er uafklarede spørgsmål i forhold til nogle af de regninger, som mange virksomheder skubber foran sig. Annette Hyldebrandt understreger, at lønkompensation var helt afgørende på nuværende tidspunkt, hvis ikke mange af erhvervets ansatte skulle afskediges op til jul.

SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Copenhagen Towers Hotel skifter hænder i storhandel
08-09-2026
-
København rykker frem blandt verdens bedste kongresbyer
08-09-2026
-
Sunset Boulevard ser potentiale efter indtræden i Tyskland
08-09-2026
-
Erhvervsturister lægger næsten hver fjerde turistkrone
08-09-2026
-
København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning
08-09-2026
-
27.000 gæster besøgte Food Festival i Aarhus
08-09-2026
-
Haraldskær bygger videre med erfaren profil i spidsen
08-09-2026
-
Internationalt: Amerikansk jobvækst overrasker positivt
08-09-2026