Kl. 9 her til morgen genoptog politikerne forhandlingerne om yderligere hjælp til de mest udsatte dele af erhvervslivet. Meldingen er, at der kan komme et forlig i løbet af i dag. Et forlig, som HORESTA håber rummer en reel hjælp til de store dele af hotel-, restaurant- og turisterhvervet, som fortsat kæmper en ulige kamp imod restriktioner.
Her til morgen kommenterede HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch, på forhandlingerne.
”Vi står i en meget alvorlig situation. Lønkompensationen udløber, men vi er stadigvæk pålagt restriktioner, og det betyder, at vi her i august har været igennem den mest blodrøde måned, vi nogensinde har oplevet, hvor virksomheder har gennemført store afskedigelsesrundet. Ansvaret, der ligger på politikernes bord, er rigtig stort”.
Hun efterlyser nye og bedre hjælpepakker.
”Der er simpelthen brug for, at politikerne går ind og kigger målrettet på hjælpepakkerne og får dem forbedret. Det handler ikke længere kun om, hvorvidt vi kan holde hånden under nogle arbejdspladser, men om virksomhederne overhovedet overlever under de nuværende restriktioner,” sagde Kirsten Munch.
Hun gjorde opmærksom på, at erhvervet har fulgt regeringens ønske om at holde på medarbejderne og sende dem hjem på lønkompensation, selv om virksomhederne i flere måneder har skullet betale en stor del af regningen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA til TV2 Kosmopol: Turismen sætter gang i beskæftigelsen
01-07-2025
-
Når hedebølgen rammer…
01-07-2025
PRESSEKLIP
-
Tilmeldingen til Danish Travel Awards 2025 er åbnet
01-07-2025
-
Bakken klar med ny administrerende direktør
01-07-2025
-
Hotel Koldingfjord udvider
01-07-2025
-
Brøndums Hotel solgt til dansk hotelkoncern
01-07-2025
-
Legoland får rekordhøj omsætning
01-07-2025
-
Britisk medie har kåret de 10 smukkeste byer i Danmark
01-07-2025
-
Rox Resort har fundet sit personale
01-07-2025