Myndighedernes er de seneste dage kommet med tøvende udmeldinger omkring fase fire som følge af det stigende smittetal. Det har skabt står usikkerhed blandt hoteller og konferencesteder, fortalte HORESTAs politiske chefkonsulent, Kristian Nørgaard, i aftes til TV2/Lorry.
”Vi oplever at en masse af vores medlemmer er frustrerede over den usikkerhed, man skaber med udskydelse af fase fire; hvad kommer der til at ske? Og hvad med hjælpepakkerne, bliver de udskudt?” sagde Kristian Nørgaard og fortsatte:
”De frygter det værste, hvis der ikke kommer events og konferencer, så er der ikke noget at leve af.”
Ifølge Kristian Nørgaard har medlemmerne sat deres lid til, at de kunne begynde at åbne op for konferencer fra september af.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Møn udvalgt som globalt rejsemål af New York Times
11-01-2026
-
Turismeministeren kurs splitter turismebranchen
11-01-2026
-
Flammen udvider med ny restaurant i Nordjylland
11-01-2026
-
Systematiske falske bookinger ramte kendt restauratør i Silkeborg
11-01-2026
-
Internationalt: Verdens største rutsjebane åbnet i Saudi-Arabien
11-01-2026
-
Nu løftes Rundetårns kuppel af til restaurering
11-01-2026
-
AROS fastholder høj interesse med over 500.000 gæster
11-01-2026