Myndighedernes er de seneste dage kommet med tøvende udmeldinger omkring fase fire som følge af det stigende smittetal. Det har skabt står usikkerhed blandt hoteller og konferencesteder, fortalte HORESTAs politiske chefkonsulent, Kristian Nørgaard, i aftes til TV2/Lorry.
”Vi oplever at en masse af vores medlemmer er frustrerede over den usikkerhed, man skaber med udskydelse af fase fire; hvad kommer der til at ske? Og hvad med hjælpepakkerne, bliver de udskudt?” sagde Kristian Nørgaard og fortsatte:
”De frygter det værste, hvis der ikke kommer events og konferencer, så er der ikke noget at leve af.”
Ifølge Kristian Nørgaard har medlemmerne sat deres lid til, at de kunne begynde at åbne op for konferencer fra september af.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026