Myndighedernes er de seneste dage kommet med tøvende udmeldinger omkring fase fire som følge af det stigende smittetal. Det har skabt står usikkerhed blandt hoteller og konferencesteder, fortalte HORESTAs politiske chefkonsulent, Kristian Nørgaard, i aftes til TV2/Lorry.
”Vi oplever at en masse af vores medlemmer er frustrerede over den usikkerhed, man skaber med udskydelse af fase fire; hvad kommer der til at ske? Og hvad med hjælpepakkerne, bliver de udskudt?” sagde Kristian Nørgaard og fortsatte:
”De frygter det værste, hvis der ikke kommer events og konferencer, så er der ikke noget at leve af.”
Ifølge Kristian Nørgaard har medlemmerne sat deres lid til, at de kunne begynde at åbne op for konferencer fra september af.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025
24-03-2026
-
To unge talenter vinder Årets Kok og Tjener 2026
24-03-2026
-
Burgerkæde åbner to nye restauranter i København
24-03-2026
-
Turismen i Nordsjælland sætter ny overnatningsrekord
24-03-2026
-
Nyt Wegner-museum skal trække udenlandske turister til Tønder
24-03-2026
-
København vil sætte klare rammer for nye hoteller
24-03-2026
-
Dankort hæver priser for at udvikle nye løsninger
24-03-2026
-
Direktør forlader badehotel og skifter til nyt resort
24-03-2026
-
Internationalt: Norge vil indføre afgift på krydstogtpassagerer
24-03-2026