Myndighedernes er de seneste dage kommet med tøvende udmeldinger omkring fase fire som følge af det stigende smittetal. Det har skabt står usikkerhed blandt hoteller og konferencesteder, fortalte HORESTAs politiske chefkonsulent, Kristian Nørgaard, i aftes til TV2/Lorry.
”Vi oplever at en masse af vores medlemmer er frustrerede over den usikkerhed, man skaber med udskydelse af fase fire; hvad kommer der til at ske? Og hvad med hjælpepakkerne, bliver de udskudt?” sagde Kristian Nørgaard og fortsatte:
”De frygter det værste, hvis der ikke kommer events og konferencer, så er der ikke noget at leve af.”
Ifølge Kristian Nørgaard har medlemmerne sat deres lid til, at de kunne begynde at åbne op for konferencer fra september af.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Taco Bell åbner sin første restaurant i Danmark
09-10-2026
-
Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen
09-10-2026
-
Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift
09-10-2026
-
Aarhus frygter at miste krydstogtgæster med ny afgift
09-10-2026
-
HORESTA roser droppet turistskat men advarer om ny afgift
09-10-2026
-
Core Hospitality ansætter ny salgschef med regionalt ansvar
09-10-2026
-
Go Hotels overtager hotel på NORDø i København
09-10-2026