Fluorstoffer i emballage kan være kræftfremkaldende, og HORESTA roser den nye fødevareminister, Mogens Jensens, indsats mod de skadelige stoffer. Organisationen frygter dog en national indsats, da dette vil være svært at realisere.

”Vi bakker fuldstændig op om den politiske ambition, men skal der gøres en forskel, så skal det være med EU's muskler i ryggen”, siger fødevarechef Tine Skriver. Hun tilføjer, at udfasningen af denne emballage allerede er i fuld gang blandt virksomhederne.

Mogens Jensen fortæller til Ritzau, at det nationale initiativ sker som reaktion på EU's manglende handlevillighed.

”Jeg synes, det er gået for langsomt for EU med at tage konsekvensen af en undersøgelse, som er lavet af deres eget agentur. Det reagerer jeg på nu ved at gennemføre et forbud og håber så på, at vi kan være en retningspil for hele EU. Det har vi været før, og for forbrugernes skyld håber jeg, vi bliver det igen”, siger Mogens Jensen.

Forbuddet sendes i høring mandag og vil træde i kraft i juli 2020.

Tine
Fødevarechef
Tine Skriver

Fødevareaktør kalder nyt emballageloft tiltrængt

Et nyt lovforslag skal begrænse virksomhedernes udgifter til det udvidede producentansvar for emballage. Hos Orkla Danmark vækker udsigten til en mere forudsigelig regning lettelse, men virksomheden efterlyser også mindre administration.

Regeringen vil indføre loft over emballagegebyrer

Regeringen vil indføre et fast loft over producenternes gebyrer til kommunerne under det udvidede producentansvar for emballage. Målet er at bringe virksomhedernes samlede regning tættere på de oprindeligt varslede 1,2 mia. kr. og gøre udgifterne mere forudsigelige.

Log ind