Kunne det være en mulighed at sende medarbejderne på opkvalificeringsforløb?
I en række nye opkvalificeringsforløb er der indlagt mulighed for, at beskæftigede serveringsmedarbejdere kan deltage på et 10 dages forløb med fokus på service, værtskab og kommunikation. Der er mulighed for både VEU-godtgørelse og yderligere godtgørelse fra kompetencefonden.
Bag initiativet står et netværk med deltagelse af HORESTA, 3F, jobcentre, STAR og skoler på tværs af region Hovedstaden og Sjælland om at sikre kvalificeret arbejdskraft til branchen.
Her og nu vil beskæftigelsessystemet opkvalificere ledige til stillinger inden for køkken og restaurant. Hertil kommer flere opkvalificeringsforløb, som giver deltagerne grundlæggende kompetencer inden for både kokke- og tjenerfaget.
Det betyder, at kursisterne efter endt kursusforløb vil være klar til at indgå som ufaglært arbejdskraft i forbindelse med fx morgenmadsservering eller klar til at fortsætte i uddannelse som kok eller tjener via ny mesterlære. Kurserne er meritgivende i forhold til begge uddannelser.
Der vil blive afholdt et forløb til foråret og et igen til efteråret.
Yderligere information om forløbene fås på kick off mødet d. 6. december 2019.
Program for kick off
Velkomst og kort præsentation v/ Jacob Løbner Pedersen (STAR)
Baggrund for indsatsen og perspektiver v/Jesper Bengtson (HORESTA), Anne Gregersen (3F) og Janus Franke (Københavns Erhvervshus og Hovedstadens Rekrutteringsservice)
Kursusforløb, datoer og forventningsafstemning v/Susanne Ovesen (STAR)
Inputs fra virksomheder til følgegruppe
Mødet foregår fra klokken 12.00-13.00 i International House Copenhagen, Gyldenløvesgade 11, Kbh. V. Der vil blive serveret en sandwich.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026