Hvad mener du, at der skal gives midler til for at skabe forudsætningerne for et stærkt erhvervsliv i din region og lokalområde?
Erhvervsstyrelsen inviterer i samarbejde med de nye erhvervshuse til workshops i hele lande for at samle inputs fra virksomhederne til den decentrale erhvervsfremmestrategi fra 2020 og programmeringen af EU’s strukturfonde fra 2021-2027.
Her har din virksomhed mulighed for at dele både behov og ønsker til fremtidens erhvervsfremme. Et vigtigt arbejde, lyder det fra HORESTA.
”Arbejdet i de nye erhvervshuse og med erhvervsfremmestrategien bliver afgørende for turismeudviklingen i Danmark. Der er her, der kan hentes midler til at realisere nye initiativer og projekter, som kan bidrage til løfte vores erhverv i fremtiden,” lyder det fra Annette Hyldebrandt, chef for turisme- og oplevelsesøkonomi i HORESTA.
Arrangementerne vil blandt andet have fokus på temaer som turisme, virksomhedsudvikling, kvalificeret arbejdskraft og digitalisering.
Læs mere her, hvor der løbende vil blive åbnet for tilmelding til syv strategiworkshops.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen lemper emballagekrav efter hård kritik
12-09-2025
-
Regeringen vil bane vej for lavere moms på fødevarer
12-09-2025
-
Stigende turistafgift gav ikke færre endagsturister i Venedig
12-09-2025
-
Bornholm samler nordisk turismekonference
12-09-2025
-
60 mio. kr. til 15 nye turismeprojekter
12-09-2025
-
Ustabilt vejr ramte sjællandske forlystelsesparker
12-09-2025
-
Trods store regionale forskelle: Campingpladser melder om fremgang
12-09-2025
-
Udland: AI giver kokke og hoteller nye værktøjer mod madspild
12-09-2025