Erhvervets virksomheder mangler kokke og tjenere, men der er også stor efterspørgsel på dygtige bartendere. Derfor inviterer HORESTA - i samarbejde med Københavns Erhvervshus, Jobcenter København og Diageo - til et helt nyt match-arrangement, hvor I som HORESTA-medlemmer har mulighed for at præsentere jeres virksomhed for danske og internationale unge, ledige studerende, der ønsker sig et job som bartender.
Tirsdag den 11. juni kl. 9 - 12 hos HORESTA, Vodroffsvej 32, 1900 Frederiksberg.
Efter præsentationen vil der være tid til en dialog med de unge mennesker; herunder en drøftelse af evt. kurser på Hotel- og Restaurantskolen som led i en introduktion og opkvalificering til bartender-erhvervet.
De unge har ikke nødvendigvis stor erfaring med bartenderopgaver, men de har gejst og interesse for erhvervet. Og mange af kandidaterne har som ledige mulighed for opkvalificerende kurser godkendt af deres A-kasse/Jobcenter.
Vi glæder os til at se dig!
Tilmelding skal ske til Signe Hasforth [email protected] senest tirsdag den 4. juni.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic afslører direktør for prestigeprojekt på Aarhus Ø
04-12-2025
-
Konference i København samler Europa om turismens fremtid
04-12-2025
-
Internationalt: Scandic åbner hotel nummer otte i Tyskland
04-12-2025
-
Film- og seriehits skaber stigning i interesse for Danmark
04-12-2025
-
Ingen momsændringer inden næste valg
04-12-2025
-
Nye turistmarkeder vækster - men Norge og Storbritannien går tilbage
04-12-2025
-
Joe & The Juice klar med drive-in-restaurant i 2026
04-12-2025
-
København lancerer nu global version af CopenPay
04-12-2025
-
Hotelplaner over Palads-biografen møder massiv modstand i København
04-12-2025