Mindst 15 gange på et halvt år har Sony Music modtaget regninger fra hoteller rundt om i Danmark udstedt til en mand, som har udgivet sig for at være medarbejder hos Sony Music. Det er han bare ikke.
Med stor sandsynlighed har den samme mand, som tjekker ind på hoteller, også tjekket ind i Jyske Bank Boxen, i Royal Arena, på Oslo-færgen og så videre i sin ”arbejdsgivers” navn og bedt om at få sendt regningen til bogholderiet hos Sony Music.
”Vi er virkelig trætte af det, og derfor vil vi nu henvende os til hele branchen og advare imod ham. Vi har politianmeldt ham, men der er ikke så meget mere, vi kan gøre nu”, siger Charlotte Rørhauge, der er frontdesk manager hos Sony Music.
Ved flere lejligheder har svindleren oplyst det korrekte CVR-nr. og den korrekte mailadresse på bogholderiet, men han anvender ikke en officiel Sony Music mailadresse, når han sender e-mails.
Skulle I få besøg af en ansat fra Sony Music og I bliver i tvivl om rigtigheden af de angivne oplysninger, kan I kontakte Charlotte på [email protected] for at få verificeret identiteten. I kan også tjekke Sony Musics ansatte på hjemmesiden www.sonymusic.dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026