Med næsten 1,3 mio. hotelovernatninger i april var der stor fremgang at spore, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Flere end 115.000 nye overnatninger sammenlignet med 2018 blev det til. En del af forklaringen er, at påsken faldt i marts sidste år, men lægger man de to måneder sammen, oplever hotellerne stadig en fremgang på imponerende 5,6 pct. i antallet af overnatninger i forhold til året før.
Mens overnatningerne fra Sverige og Italien er næsten uændrede går alle øvrige markeder i top 10 frem, hvad angår hotelovernatninger. 7 ud af de 11 største markeder oplever endda tocifrede vækstrater. Bedst ser det ud med de kinesiske overnatninger, der vokser med 62,2 pct. sammenlignet med 2018.
”Det er glædeligt at se, hvordan turismen vokser over hele landet, og hvordan fremgangen er spredt ud over mange vigtige markeder. Samtidig kan vi se, at hotellernes investeringer i produktet tiltaler både danskere og udlændinge, da begge segmenter er i vækst. Der er dog også kommet nye værelser til, og derfor konkurrencesituationen for mange virksomheder en anden, end vi så for bare et eller to år siden. Det betyder også, at det ikke er alle hoteller, der har oplevet fremgangen i deres virksomhed”, fortæller HORESTAs formand Jens Zimmer Christensen.
Syddanmark præsterede bedst
15,4 pct. flere hotelovernatninger var de syddanske hoteller værter for i april sammenlignet med samme måned i 2018. Det var den største fremgang i landet tæt efterfulgt af Nordjylland, der oplevede en vækst på 14,1 pct.
Syddanmark havde en vækst på 26,2 pct. i antallet af udenlandske hotelovernatninger, som tyskerne, svenskerne, nordmændene og hollænderne alle bidrog til. I Nordjylland var særligt nordmændene gjorde brug af regionens hoteller med en vækst på 40,1 pct.
Ser man på antallet af overnatninger er de fleste dog foretaget på hovedstadens hoteller. Lidt over halvdelen af de nye overnatninger er kommet i København, men det er også her, der er åbnet flest nye værelser, fortæller Jens Zimmer Christensen.
Kapaciteten er øget med 4,1 pct. siden april 2018. Det svarer til næsten 2.000 nye hotelværelser, hvoraf ca. 1.200 er i København.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bellagroup udnævner ny hoteldirektør
07-07-2026
-
Djurs Sommerland investerer 100 mio. kr. i ny rutschebane
07-07-2026
-
HORESTA vokser med 134 nye medlemmer
07-07-2026
-
HORESTA: Airbnb-vækst øger presset for ny regulering
07-07-2026
-
Cori Hornbæk åbner næste måned med Bocuse-vinder ved roret
07-07-2026
-
Tyske turister strømmer i stigende grad til Sjælland
07-07-2026
-
Legoland landede rekordomsætning i 2025
07-07-2026
-
Cabinn Holding leverer rekordresultat
07-07-2026
-
Internationalt: Scandic åbner underjordisk hotel i Stockholm
07-07-2026