HORESTA, Esbjerg, Tønder, Varde og Kolding har i foråret gennemført et tjenerforløb for ledige i samarbejde med Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) og Regionale Arbejdsmarkedsråd (RAR).
Der deltog 17 ledige med følgende resultat:
- 6 borgere er gået i ordinær beskæftigelse
- 6 borgere er gået i ordinær uddannelse
- 4 borgere er i virksomhedspraktik eller løntilskud
- 1 borger er påbegyndt EGU
Styrelsen for Arbejdsmarked og rekruttering (STAR) er så begejstret for resultatet, at man vil udbrede konceptet til det øvrige Danmark. Det glæder HORESTAs regionschef Jesper Bengtson.
”Med tjenerprojektet har vi formået at introducere nye medarbejdere til vores erhverv og uddannelser, og det er utrolig vigtigt i en tid, hvor virksomhedernes største udfordring er mangel på arbejdskraft. Derfor glæder det os også, at man nu vil se på mulighederne for at sprede indsatsen ud til resten af landet”, siger Jesper Bengtson.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026