Virksomheder med en omsætning større end 10 mio. kr. årligt skal have digitale kasseapparater fra 2024. Det er en del af et lovforslag som alle Folketingets partier med undtagelse af Nye Borgerlige er blevet enige om.

Målet er at nedbringe skatte- og afgiftssnyd.

HORESTA bakker op om intentionen, men mener ikke, at alle virksomheder skal ’straffes’ med et udgiftskrævende krav.

”Man har lavet en omsætningsgrænse på 10 mio. kr., og det er således de større virksomheder i restauranterhvervet, der bliver pålagt at anskaffe sig digitale kasseapparater. Vi mangler en forklaring på denne grænse. For eksempel omsætter den gennemsnitlige restaurant for 2,6 mio. kr.”, fortæller erhvervsjuridisk chef Kaare Friis Petersen.

Han mener, at regelefterlevelsen stiger i takt med omsætningen, og derfor rammer forslaget en hel masse virksomheder, der allerede lever op til reglerne.

Loven kommer i forlængelse af en svensk model, hvor man i 2010 indførte lignende regler om digitale salgsregistre, men HORESTA savner en analyse af effekten.

”Virksomhederne vil have udgifter til indkøb af kasseapparater og løbende drift af systemerne, men vi ved ikke, om lovændringen har nogen effekt. Vi savner fakta om, hvorvidt den svenske indsats har mindsket sort omsætning i erhvervet, hvor mange danske virksomheder, der bliver ramt, eller om der bare er tale om øgede offentlige udgifter til kontrol på virksomheder, der allerede overholder reglerne”, fortæller Kaare Friis Petersen.

Som en del af loven vil Skatteforvaltningen også kunne pålægge alle typer af virksomheder at bruge systemet, hvis der er mistanke om snyd med skat og moms.

Kaare
Erhvervsjuridisk chef
Kaare Friis Petersen

Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift

Regeringens plan om en turistskat på overnatninger i København og Aarhus er ikke med i finanslovsudspillet. Til gengæld vil regeringen fra 2028 indføre en afgift på 200 kr. pr. krydstogtpassager, som ventes at indbringe staten 300 mio. kr. årligt.

Turismeskat kan indbringe staten 350 mio. kr. i to byer

En turismeskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus kan give staten en årlig indtægt på omkring 350 mio. kr. Det viser nye beregninger fra skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt, der samtidig understreger, at der er betydelig usikkerhed om konsekvenserne.

Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne

Regeringen overvejer ifølge et internt notat en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus som led i finansieringen af et kommende skatteudspil. Turistmonitor peger i en analyse på uenighed om både selve afgiften og anvendelsen af indtægterne.

Log ind