HORESTA er medarrangør, når ”De Fem Styrker” i næste måned varmer op til EU-parlamentsvalget med en debat på Christiansborg.
Her vil de blandt andet udfordre kandidaterne på, hvad der sker der med et Brexit lurende om hjørnet? Kan EU øge sine klimamål og forblive konkurrencedygtig? Og giver det mening, at nogle EU-lande har problemer med høj arbejdsløshed, når vi i Danmark råber på arbejdskraft?
Debatten foregår onsdag den 9. maj kl. 13.30-15.30. i Fællessalen på Christiansborg (hvis der er udskrevet Folketingsvalg flyttes arrangementet til Dansk Rederier, Amaliegade 33, København K).
De Fem Styrker består af udover HORESTA af Landbrug & Fødevarer, Danske Rederier, Dansk Energi og Lif. Tilsammen beskæftiger vores erhverv 534.000 danskere, og vi skaber en indkomst på 414 mia. kr. svarende til ca. 1/5. af Danmarks BNP.
Program:
13.30: Ankomst og registrering
14.00: EU- valgdebat:
- Morten Løkkegaard, Venstre
- Anders Vistisen, Dansk Folkeparti
- Mette Bock, Liberal Alliance
- Morten Helveg Petersen, Det Radikale Venstre
- Pernille Weiss, Det Konservative Folkeparti
- Karsten Hønge, SF
- Jakob Thiemann, Socialdemokratiet
- Jakob Nerup, Enhedslisten
- Jan Kristoffersen, Alternativet
Moderator: Nynne Bjerre Christensen
15.30: Kaffe og netværk
Tilmelding skal ske senest mandag den 6. maj 2019. Der er et begrænset antal pladser - ”Først til mølle princip”.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026