Foreløbig er der tale om et kæmpe hul i jorden. Men går alt efter planen vil 604 hotelværelser med tilhørende konferencefaciliteter om små to år være skudt op ved siden af Clarion-hotellet i Københavns Lufthavn.
I går markerede lufthavnen og Nordic Choice Hotels starten på byggeriet af Comfort-hotellet, der bliver Nordens største lufthavnshotel og får plads til over 2.000 konferencegæster.
Byggeriet vil betyde, at der fra september 2020 vil være i alt 1.000 hotelværelser til rådighed for flyrejsende, der får direkte adgang fra lufthavnen, uanset om de bor på Clarion- eller Comfort-hotellet.
Blandt nyskabelserne på det kommende Comfort-hotel vil være 15 XXXL-værelser med otte senge, som er beregnet alt fra moderne storfamilier til sportshold. Men det nye hotel skal være for alle, slog Nordic Choice Hotels ejer, Petter Stordalen, fast da i går talte ved indvielsen.
”Vi skal være hotellet for både præsidenter, børnefamilier og back-packers”, sagde han.
Nordic Choice forventer, at 11 etagers-byggeriet kommer til at koste en milliard kroner.
Hør her Petter Stordalen fortælle, hvad investeringen vil rumme og medføre:
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA vil komme dårligt arbejdsmiljø til livs
08-06-2023
-
Flere melder sig i debatten om begrænsning af udeservering
08-06-2023
-
Fokuserer på kongresser med langsigtet værdi
08-06-2023
-
Nødplan virker ikke: Lufthavnsforsinkelser fortsætter ind i sommerferien
08-06-2023
-
Hotelkæde udnævner erfaren profil til chef
08-06-2023
-
Kurbadshotel bryder barrierer ned: Nu strømmer de lokale til hotellets faciliteter
08-06-2023