Der kommer rigtig meget mad gennem de danske restauranter, cateringvirksomheder og buffeter med mere hver dag. Og med det følger desværre også rester. Men hvornår bliver mad til madaffald, og hvornår kan det genbruges? Det svarer HORESTAs fødevarechef på i en ny video.
Hun fortæller blandt andet, at mad fra buffeter ofte skal kasseres, men som undtagelse kan det bruges igen, hvis det ellers ser, smager og lugter godt og ikke har stået for længe på buffeten. Det skal blive sat på køl eller spises straks efter. Maden må alle omstændigheder ikke genbruges, hvis den har stået ude for køl eller ved mindre end 65 grader længere end tre timer. Grøntsager kan bruges igen, hvis de bliver varmet op til mere end 75 grader i for eksempel supper, ketchup eller lignende.
Man kan også bruge rester fra sin produktion i køkkenet eller fra fadservering, som man vurderer i orden, men det forudsætter også, at maden opvarmes til minimum 75 grader.
Driver man en a la carte-restaurant, er det ikke muligt at genbruge maden fra gæsternes tallerken, men man kan tilbyde dem, at tage det med hjem.
Se reglerne uddybet i videoen her:
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Grønt lys til hotel oven på Palads i København
14-04-2026
-
Oliekrise kan ændre sommerens rejsemønstre
14-04-2026
-
HORESTA efterlyser strammere regler for skyggehoteller
14-04-2026
-
Uber Eats lancerer nu i Danmark
14-04-2026
-
Sunset Boulevard sætter ny omsætningsrekord: Gør klar til videre vækst
14-04-2026
-
Comwell øger resultatet og planlægger vækst
14-04-2026
-
Hotel Nyborg Strand øger overskuddet
14-04-2026
-
Kendt dansk museum får millionbevilling til ny strategi
14-04-2026