Den stigende interesse for at komme til Danmark får nu det kinesiske flyselskab Sichuan Airlines til at åbne en ny rute til København i dag, fortalte TV2/Business mandag morgen.
Til næste år regner Københavns Lufthavne således med 330.000 flysæder til København. Det vil betyde 90 procent flere kinesere til næste år i København sammenlignet med 2018. Alene i år er der åbnet fire direkte forbindelser mellem Danmark og Kina.
HORESTAs medlemschef, Nadeem Wasi, glæder sig over den store fremgang, som bygger oven på en firedobling i antallet af kinesiske turister på dansk jord over de seneste ti år.
”Når kineserne er her, så skal de overnatninger, de skal have oplevelser, de skal ud og shoppe, de skal ud og spise, så hele turismesektoren får et positivt afkast af det. Det interessante er også, at det ikke kun er København. Vi ser også flere turister ude i provinsen. Det kan være til Kronborg eller til Odense”, siger Nadeem Wasi til TV2/Business.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg
19-06-2026
-
Nyt hotel indgår i stor havneplan i Esbjerg
19-06-2026
-
Ny direktør på vej til Old Irish Pub
19-06-2026
-
To danske naturattraktioner nærmer sig verdensarv
19-06-2026
-
Madoplevelser trækker millioner af turister til Danmark
19-06-2026
-
Kendt hotel i Skagen reducerer underskuddet
19-06-2026
-
Ny sag om ulovlig kommunal støtte på Fanø
19-06-2026
-
Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten
19-06-2026