Den stigende interesse for at komme til Danmark får nu det kinesiske flyselskab Sichuan Airlines til at åbne en ny rute til København i dag, fortalte TV2/Business mandag morgen.

Til næste år regner Københavns Lufthavne således med 330.000 flysæder til København. Det vil betyde 90 procent flere kinesere til næste år i København sammenlignet med 2018. Alene i år er der åbnet fire direkte forbindelser mellem Danmark og Kina.

HORESTAs medlemschef, Nadeem Wasi, glæder sig over den store fremgang, som bygger oven på en firedobling i antallet af kinesiske turister på dansk jord over de seneste ti år.

”Når kineserne er her, så skal de overnatninger, de skal have oplevelser, de skal ud og shoppe, de skal ud og spise, så hele turismesektoren får et positivt afkast af det. Det interessante er også, at det ikke kun er København. Vi ser også flere turister ude i provinsen. Det kan være til Kronborg eller til Odense”, siger Nadeem Wasi til TV2/Business.

Nadeem
Medlemschef
Nadeem Wasi

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotelbranchen mærker konsekvenserne af konflikten i Mellemøsten

En ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer viser, at konflikten i Mellemøsten allerede nu påvirker hotelbranchen. Særligt i København forventer hotellerne stigende omkostninger og færre internationale gæster. Et flertal forventer negativ effekt på bundlinjen.

Log ind