Horesta


Nyheder

Hotelerhvervet

Statens hotelaftale er nu i udbud

Branchenyt20. aug 2010

Økonomistyrelsen har nu offentliggjort udbuddet af statens hotelovenatninger i Danmark. Udbudsmaterialet er tilgængeligt på www.statensindkob.dk/hoteludbud.  

Tilbudsfrist er den 14. september 2010 kl. 16.00.

Om udbuddet
Udbuddet er opdelt i 25 delaftaler, som hver omfatter en by i Danmark. Dog er København inddelt i flere delaftaler. For at kunne afgive tilbud skal dit hotel altså være beliggende inden for en af de 25 delaftaler. Du kan på hjemmesiden med adressen www.statensindkob.dk/delaftaler_hoteludbud se, hvilke postnumre der indgår i hver af de 25 delaftaler.

Fakta om udbuddet
• Samlet set køber staten hotelovernatninger for ca. 92 mio kr. om året fordelt i de 25 byer, der indgår i udbuddet
• Der forventes indgået rammekontrakt med minimum 67 hotelvirksomheder fordelt på 25 delaftaler
• For at kunne medvirke i udbuddet skal tilbudsgiverne blandt andet kunne tilbyde minimum 10 værelser, morgenmad og internetforbindelse.
• I udbuddet har tilbudsgiverne mulighed for at afgive priser efter fire i udbuddet definerede sæsoner
• Den nye udbudsaftale kommer til at træde fra 1. januar 2011, og vil løbe som minimum i 2 år.

Spørgsmål til udbudsmaterialet
Det er ikke muligt at kontakte Økonomistyrelsen telefonisk under tilbudsfasen. Alle spørgsmål skal rettes skriftligt pr. e-mail via adressen hotelophold@oes.dk senest den 9. september, hvor der er spørgefrist. Læs mere om udbuddet på www.statensindkob.dk/hoteludbud, hvor du blandt andet også kan finde en vejledning til tilbudsafgivelsen.

Du er også velkommen til at rette henvendelse til HORESTA, hvis du har spørgsmål til udbuddet.

 

For yderligere information kontakt:

Kaare Friis Petersen

Erhvervsjuridisk chef,
Erhvervsjura
Tlf.: +45 35 24 80 80spam@domain.com

medarbejder

Kommentarer

Søg
login  



Få et login/password >Har du glemt dit password? >

Nyhedsbrev

Tilmeld dig HORESTAs nyhedsbrev og hold dig opdateret på branchenyt, lovgivning, arbejdsret, fødevarer og miljø
Tilmeld nyhedsbrev >

PRESSEKLIP

Kraftig ekslosionsbrand på hotel09-02-2012Vigtigt at kunne smage på alt09-02-2012Tony Bak tilbage i sit gamle job09-02-2012Ny direktør på First Hotel Høje Taastrup09-02-2012Hoved og hale i de grønne hoteller09-02-2012d'Angleterre får Danmarks dyreste hotelsuite09-02-2012Scandichoteller renoveres08-02-2012Flere overnatninger på hotel08-02-2012