Horesta

 

HORESTA går styrket ind i 2011

Oprettet: fredag, januar 7, 2011

 

Kære medlem

2010 blev året, hvor vi endelig lykkedes at komme igennem med vores største politiske mærkesag: Momsafløftningen.

Det holdt hårdt, det var en lang og sej kamp, og vi kunne bestemt godt have tænkt os et bedre resultat end en forhøjelse fra 25 til 50 procent. Men vi må også være realistiske i en tid, hvor alle erhverv er under hårdt pres, og hvor det manglende råderum i den offentlige økonomi er et dagligt tema i tv og aviser.

Faktum er, at det endelig lykkedes for turisterhvervet at skaffe opbakning på Christiansborg til forbedring af rammevilkårene. Et udtryk for, at vi som organisation er lykkedes med at fortælle politikerne, hvilken betydning erhvervet har for samfundsøkonomien og beskæftigelsen, samt hvilket vækstpotentiale turismen rummer. Dette arbejde er langt fra afsluttet, og vores kamp for bedre rammevilkår er kun lige begyndt.

Ikke kun på turismeområdet, men i lige så høj grad på fødevare- og gastronomi-området.

For hotel-, restaurant-, catering- og turisterhvervet blev 2010 endnu et vanskeligt år. Ikke lige så vanskeligt som 2009, men for mange er kampen mod de røde tal på bundlinjen fortsat benhård. Antallet af konkurser har været fastholdt på et højt niveau og har sågar ramt nogle af de mest hæderkronede virksomheder.

Heldigvis har andre dele af erhvervet haft styrke og kraft til at ekspandere og derved sikre sig yderligere konkurrencekraft til den tid, hvor væksten for alvor vender tilbage.

Det gør den næppe i 2011, men forhåbentlig – og formentlig – får vi et år, hvor vi som erhverv kan tage yderligere et par skridt væk fra rædselsåret 2009. I en skærpet konkurrencesituation og med pres på omkostninger og priser, men forhåbentlig også med øget omsætning.

For HORESTA bliver 2011 et år, hvor det i endnu højere grad end tidligere handler om at styrke vores medlemsservice.

Første skridt tog vores repræsentantskab i fjor med vedtagelsen af en ny vision. Beslutningen betyder, at vi samler HORESTA brancheforening og HORESTA Arbejdsgiver på Vodroffsvej. Med fælles telefonnummer og fælles adresse bliver det mere simpelt og enkelt for vores medlemmer at søge råd og vejledning. Men det vigtigste er, at et samlet HORESTA under ét tag og med en fælles ledelse vil gøre os langt mere slagkraftige. Samtidig vil det styrke vores medlemsrådgivning og –service, og med ansættelsen af Katia K. Østergaard som adm. direktør har vi fået det bedst tænkelige udgangspunkt for at nå vores mål.

Men planerne går videre end at styrke HORESTA. Det er vores mål at stå i spidsen for en samling af dansk turisme i et domicil, som vi foreløbig kalder Turismens Hus. Målet er først og fremmest at skabe et tydeligere billede af turismen som et samlet erhverv. Dette er nemlig af afgørende betydning for fortsat slagkraft. Men målet er også at sikre samarbejde og sammenhængskraft på tværs af erhvervet. I den optimale model skal huset desuden give plads til offentlige aktører, fordi vi er overbeviste om, at vi i et offentligt-privat samspil kan opnå stor merværdi til gavn for alle. Det samme gælder i øvrigt på fødevareområdet, som også i fremtiden vil få stor opmærksomhed.

2011 bliver også andre fronter et travlt år. Vi ved med sikkerhed, at vi får et folketingsvalg, hvor det er vigtigt, at erhvervet bliver placeret højt på dagsordenen. Både på landsplan og regionalt/lokalt. Samtidig fortsætter vi den tætte dialog med de helt centralt placerede politikere. Både på regeringsholdet og i oppositionen. Vi indleder med dialogmøder med økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen, en rundbordssamtale for vores store fødevaremedlemmer med fødevareminister Henrik Høegh og et møde vedrørende nattelivet med justitsminister Lars Barfoed.

Sideløbende foregår der naturligvis en lang række andre aktiviteter i HORESTA-regi. En af de væsentligste og mest spændende bliver Årets Kok-finalen den 26. februar. Lørdag aften i den bedste sendetid transmitterer DR1 for første gang finalen direkte fra Bella Center, og op til den store aften bliver der masser af tv-opmærksomhed om deltagerne. En helt ny, anderledes og spændende måde at få synliggjort bare nogle af de kvaliteter, som vort erhverv rummer.

Trods de stramme tider i 2010 lykkedes det for HORESTA at fastholde medlemstallet på et uændret niveau. Det er vi godt tilfredse med, og det demonstrerer, at der er stor opbakning til vores arbejde i medlemskredsen, hvilket en medlemsanalyse i øvrigt bekræftede mod slutningen af 2010.

Men dermed ikke sagt, at der ikke er plads til forbedringer. Det er der bestemt. Derfor nøjes vi ikke med at styrke vi rådgivningen i det nye år. Vi er også på vej med nye økonomiske medlemsfordele, som vil gøre det endnu mere fordelagtigt at være en del af HORESTA-familien.

Tak for opbakningen i 2010. Vi glæder os til for alvor at tage fat på nye udfordringer i 2011. Godt nytår.

Jens Zimmer Christensen
formand

 

Tilføj din kommentar

 

 

 

 

Kommentarer

Arkiv