02. sep 2010Konkurrencen om de københavnske hotelgæster er steget kraftigt i løbet af de seneste tre år og tager endnu et skalatrin i vejret, når Bella Center til næste år åbner Nordens største hotel. Det fortalte TV2 News/Finans onsdag kl. 17.
Bella Center holdt rejsegilde på det nye hotel i onsdag, og i den anledning udtalte adm.dir. Arne Bang Mikkelsen, at han er fuld af fortrøstning for fremtiden.
Han kalkulerer med at tjene penge på hotellet allerede om to år.
Formanden for HORESTA, Jens Zimmer Christensen, siger, at hotelerhvervet ser ny kapacitet som en god nyhed. Men han understreger, at Danmark er i en skarp international konkurrence.
- Vores erhverv er på verdensplan et af de erhverv, man siger, vil vokse mest i de kommende år. Forudsætningen for, at vi får vores andel af det, og det har blandt andet noget at gøre med de danske rammebetingelser, siger Jens Zimmer Christensen.
Han nævner den manglende momsafløftning for erhvervslivet som den vigtigste.
- På de nuværende vilkår er vi prismæssigt 19 procent bagefter, før vi overhovedet får startet, siger HORESTA-formanden.